چای سفید نوعی چای است که از جوانه‌ها و گلبرگ‌های تازه گیاه چای به دست می‌آید. برای جلوگیری از اکسایش، این گلبرگ‌های تازه را در نور طبیعی آفتاب خشک کرده و سپس مراحل بعدی تهیه چای را طی می‌کنند.
چای سفید از همان گیاه چای است و چیزی که باعث تفاوت چای سفید با چای سبز، چای سیاه و چای اولونگ میشود در برداشت چای سفید و فرآیند تهیه کردن آن است، در واقع چای سفید را در زمان خیلی زودتر از دیگر انواع چای برداشت میکنند زمانی که هنوز پرزهای سفیدی روی جوانه‌ها وجود دارد که در مجموع آن را یکی از سالم‌ترین انواع چای کرده است.
تفاوت چای سبز و چای سفید چیست؟
چای سفید در حقیقت همان آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز را دارد و تنها تفاوتش در میزان و اندازه این آنتی‌اکسیدان‌ها و اثرگذاری آنهاست. به همین دلیل این چای اثرگذاری بیشتری برای کنترل بیماری‌های قلبی-عروق و انواع سکته‌های قلبی و مغزی دارد و از طرفی می‌تواند اثرگذاری بیشتری بر بدن داشته باشد.
مقدار کافئین چای سفید:
برخلاف باوری که میگوید چای سفید کافئین ندارد باید بگوییم که گاهی چای سفید میزان کمتری کافئین نسبت به چای سبز و چای اولونگ دارد.

چگونه چای سفید دم کنیم؟
برای تهیه چای سفید نباید به شیوه چای معمولی یا دیگر دمنوش‌ها اقدام کنید. تهیه این چای آداب ویژه‌ای دارد و بی‌دقتی در تهیه این چای سفید تمام خواص آن را از بین می‌برد و اثربخشی آن را کم می‌کند. برای تهیه چای سفید به شیوه درمانگران طب سنتی ایران کافی است یک قاشق غذاخوری سرپر از چای سفید را با یک لیوان آب که دمای آن از دمای آب جوش کمتر باشد به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید.

برای این منظور باید آب را جوش بیاورید و اجازه دهید چند دقیقه بماند تا از دمای ۱۰۰ درجه کمتر شود. این شیوه بهترین شیوه دم کردن و آماده کردن چای سفید است. اما ژاپنی‌ها به شیوه دیگری چای سفید دم می‌کنند. آن‌ها چای سبز را درون قوری که دمای آبش زیر جوش است، می‌ریزند و قوری را روی میز می‌گذارند و آن را با پارچه‌ای می‌پوشانند. بعد از ۱۰ دقیقه چای سفید آن‌ها آماده است. چینی‌ها این چای را درون فلاکس دم می‌کنند.

خواص چای سفید:
درمان خشکی چشم و شب کوری:
چای سفید ویتامین A دارد که موجب رفع خشکی چشم و درمان شب کوری می گردد.

ترمیم DNA:
برای فردی که در معرض تابش اشعه رادیو اکتیو قرارگرفته نوشیدن چای سفید تاثیر اشعه را کم و DNA  را ترمیم میکند.

کاهش وزن و کاهش فشار خون:
برای کاهش فشار خون و کاهش وزن به صورت سنتی مورد استفاده است.

خواص ضد سرطان:
چای سفید در درمان و بهبود سرطان بیشتر سرطان معده، روده بزرگ و پروستات موثر بوده است.

محافظت از پوست:
آنتی اکسیدان آن، رادیکال‌های آزاد ناشی از استرس و اشعه آفتاب را کاهش و باعث جلوگیری از چین و چروک پوست میشود.

بسیار مفید برای قلب:
چای سفید میتواند خون را رقیق و کلسترول خون و احتمال حمله قلبی را کاهش دهد.

دیابت:
چای سفید منجر به کاهش قند خون افراد دیابتی میشود.

تقویت سیستم ایمنی بدن:
بدن را در برابر بیماری‌های محیطی حفظ و به دلیل خاصیت ضد التهابی، به کاهش درد در بدن کمک میکند.

تقویت استخوان:
به تقویت استخوان، مبارزه با بیماری‌های استخوان و تقویت دندان و لثه کمک میکند.

خواص ضد پیری:
با داشتن املاح آنتی اکسیدانی به پیری زودرس را کاهش می‌دهد.